Farní kostel v Andělské Hoře stále skrývá mnohá tajemství

20. červen 2018

Andělská hora je městečko ukryté v Nízkém Jeseníku, které má svůj původ v hornické minulosti zdejšího kraje. Jeho počátky sahají do 16. století, kdy rozvoj dolů potřeboval městské zázemí a zdejší úřad pak reguloval důlní činnost v celém revíru plném drahých kovů.

Když se mluví v souvislosti s Andělskou Horou o kostele, většina turistů si vybaví poutní kostel svaté Anny na Anenském vrchu nad obcí. I v samotném centru městečka však najdeme půvabný chrám, jehož historie se doslova nabízí k malé exkurzi. Zdejší farní kostel byl navíc duchovním centrem celého rudného revíru.

První známá písemná zmínka o městě Andělské Hoře pochází z roku 1555. V té době panství patřilo protestantské vrchnosti, Bruntálským z Vrbna, takže pokud zde v té době již stával kostel, což bohužel nevíme přesně, byl patrně ve správě protestantských pastorů.

Dnešní farní chrám je totiž z hlediska svého vzniku poněkud tajemný. Dle pátrání po archivních dokumentech, usoudil v roce 1771 zdejší farář Martin Niesner, že původní stavba byla vybudována kolem roku 1638 a vysvěcena v červnu 1655. Jenže, na mapách z druhé poloviny 16. století je v Andělské Hoře kostel již vykreslen a navíc, ve zdivu je uváděn mimo jiné i erbovní znak Bruntálských z Vrbna, tedy vrchnosti držící panství ještě v době předbělohorské.

Farní kostel v Andělské Hoře má pravděpodobně i renesanční kořeny

Stavebně historický průzkum, jehož závěry publikovali Hana Dvorská a Dalibor Prix, pak odhalil v kostele mnoho prvků jednoznačně odkazujících na renesanční sloh původního kostela. To by ale jeho stavbu zákonitě posouvalo do mnohem starších dob, pravděpodobně do osmdesátých let 16. století. Podle bádání odborníků nesl tehdejší kostel některé společné znaky s dalšími stavbami vybudovanými na moravskoslezském pomezí – od Šumperska až po Krnovsko.

Rekatolizace vedla k přestavbě kostela

Po Bílé Hoře přichází do Andělské Hory, stejně jako na celé Bruntálsko nová vrchnost v podobě Řádu německých rytířů. Důsledně se podílí na rekatolizaci kraje, a tak dochází i k přestavbám protestantských kostelů, tedy i toho v Andělské Hoře. Tím se smývá část jeho původní podoby.

Ta další pak mizí po požáru 6. dubna 1732, kdy prý téměř celý kostel lehl popelem. Ani to ale, jak dokazují odborníci, není zcela jisté. Nějaké škody sice asi na kostele byly, když je tehdejší kněží uvádí, jak zásadní, to už ale dnes nezjistíme. Přesto byl zdejší chrám, tehdy již patrně zasvěcený Narození panny Marie v té době přebudován a barokizován. Tím se nám laikům uzavřela cesta k poznání jeho původní renesanční podoby a musíme se spolehnout na odborníky.

Když se člověk zastaví u andělskohorského chrámu, je to na první pohled stavba sice poněkud omšelá, přesto monumentální. Vysoká věž, trojlodní dispozice uzavřená trojbokým presbytářem působí majestátně. Uvnitř chrámu na poutníka dýchne baroko, ovšem ve své horské formě. I když o tom chybí písemné doklady, zde je zcela jasně vidět, jak moc se výzdoba barokních chrámů v horách liší od těch dole na úrodné Hané. Jiný naturel horalů jakoby se zapsal i v tomto zdobném stylu. V presbytáři najdeme zajímavé erby příslušníků řádu Německých rytířů a další památky.

Kostel je spolu s torzem náměstí asi nejvýznamnějším ukazatelem toho, jak byla kdysi Andělská Hora bohatým a perspektivním městem. S útlumem těžby byla trošku pozapomenuta, přesto je to místo, kam stojí za to vyjet na výlet a než se vydáte do okolní půvabné krajiny, zastavte se i u zdejšího farního kostela a zkuste zapátrat po jeho renesančních kořenech.

autor: kbz
Spustit audio