Každý fanatismus je zlý, říká pamětnice ze Šumvaldu. Její rodinu za války vystěhovali z rodného statku
Alena Máslerová se narodila v Šumvaldu v roce 1938. Druhá světová válka, kolektivizace, rok 68 i rok 89. Všechny tyto milníky naší historie promluvily i do jejího života.
Pochází z rodiny hospodáře, kterému zabrali za druhé světové války statek. Rodina se musela přesunout a do konce války žila u příbuzných. Po válce se sice zpátky do Šumvaldu vrátili, statek ale fakticky už nikdy nebyl jejich. Přišla totiž kolektivizace.
„V Šumvaldu se dávalo družstvo dohromady těžko. Nejprve do něj šli ti, kteří chodili do práce a k tomu měli nějaké malé políčko. Nakonec tu pozavírali pár lidí, i mého tatínka. Musel podepsat, že nikdy neřekne, co se s ním dělo. Zavřeli taky jednoho tatínka od malého dítěte. Drželi ho tam dlouho a dali si podmínku, že když se neudělá družstvo, tak ho nepustí. Takže v roce 1956 se u nás založilo družstvo. To bylo hodně pozdě proti těm ostatním, která byla založena,“ vzpomíná Alena Máslerová.
Poslechněte si její vzpomínky na válku, komunismus i období po revoluci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.