Když to bolí, a nic moc jiného nepomáhá – chronická bolest a neurostimulace
Neuromodulace a neurostimulace bolesti, nejčastěji končetin a zad, není hned terapií první volby. Když ale úlevu od bolestí nepřinášejí analgetika, když třeba ani operace páteře nepomáhá, je dobré vědět i této možnosti.
Pacienti – adepti neurostimulační léčby – bývají na pracoviště, kde je terapie prováděna, odesíláni z center pro léčbu bolesti; právě zdejší lékaři algeziologové by měli o potenciálu či limitech neurostimulace vědět.
Důležitá je pak ovšem ještě spolupráce pacienta a odborníků, kteří by mu stimultárory bolesti implantovali. Je totiž podstatné i to, aby si pacient se stimulačním zařízením případně „rozuměl“, uměl jej ovládat.
Silné příběhy silných bolestí
Vracíme se ale k zásadní skutečnosti: o možnosti neuromodulace a neurostimulace bychom měli vědět, měla by nám případně být nabídnuta. Představme si situaci, kdy někoho například bolesti horní končetiny tak výrazně a tak chronicky trápí, že by byl ochoten přistoupit raději k amputaci.
Příběh totiž může mít trochu jiný konec, jak potvrzuje na jednom z příběhů z praxe lékař Neurochirurgické kliniky FN Olomouc MUDr. Martin Gabryš v pořadu Apatyka o neurostimulaci bolestí – poslechněte si.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.