Na prevenci není nikdy pozdě, platí to i u pohybových poruch, tvrdí fyzioterapeutka Petra Gaul Aláčová

16. září 2021

Zajít si k fyzioterapeutovi, abychom předešli případným problémům a ne až v okamžiku, kdy nás něco bolí, by bylo ideální. „O tělo musíme pečovat v každém věku,“ říká Petra Gaul Aláčová z Ústavu klinické rehabilitace Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého.

Fyzioterapeut není masér. Ten pomáhá bez diagnostiky a nezabývá se žádnou preventivní složkou. „Fyzioterapeut si musí umět dát dohromady spoustu různých náznaků a vyhodnotit stav pacienta z celkového pohledu,“ doplňuje olomoucká fyzioterapeutka a dodává, že studenti prvního ročníku FZV se masáže učí, aby získali manuální dovednosti a palpační zručnost.

Ve chvíli, kdy nám jednou střelí v zádech, jak popisovala jedna z posluchaček, je velmi pravděpodobná recidiva. „Oddálit ji, nebo se jí úplně vyhnout můžete, pokud postupně změníte své pracovní návyky, polohu vsedě i vleže, zatěžování a zařadíte nějakou pohybovou aktivitu,“ vyjmenovává Petra Gaul Aláčová. Pokud zůstane všechno ve starých kolejích, nevyhnutelně se budou problémy opakovat.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.