Na Univerzitě Palackého probíhá zimní škola pro čínské studenty. Zaměřuje se na lidské zdroje

20. únor 2018

Letní školy jsou na českých univerzitách už celkem obvyklé. Vůbec poprvé ve své historii ale pořádá Univerzita Palackého v Olomouci zimní mezinárodní školu. Zúčastní se jí 16 studentů z partnerské Southwest University v Číně.

Organizátorka akce Eva Ohnisková připravila hned na začátek malý kvíz o českých reáliích. Čínští studenti měli například odhadnout, kolik piva Češi ročně vypijí. Vítězkou testu se stala Chelsee.

Chelsee, které zjevně byla i uvnitř v místnosti trochu zima, jsem se zeptala, jak to, že toho o Česku tolik ví. S několika kamarády prý vyrazila na cestu o něco dřív a navštívila už Český Krumlov, Prahu a dokonce si zajela do nedalekých Hluboček, kde poprvé v životě zkoušela lyžovat. Chelsee vystudovala anglickou literaturu a nejvíc se prý těší na přednášky Davida Livingstona o české kultuře a architektuře.

Podle Evy Ohniskové se témata přizpůsobila požadavkům čínských studentů: „Primárně je to o leadershipu, spolupráci s lidmi, human resources, tedy lidských zdrojích. Máme tady spoustu studentů, kteří jsou třeba budoucí učitelé. Dozví se tu, jak zorganizovat tým, a další praktické věci.“

S mladými lidmi z Číny má prý zatím jen dobrou zkušenost. „Jsou pozorní, chodí všude na čas a zapisují si poznámky. Nejsou s nimi žádní problémy. Jsou hodně zvídaví, hodně se zajímají o českou kulturu, pořizují si fotky, jak je to o nich známé. Musím o nich říct samá pozitiva,“ popisuje Ohnisková.

Zimní škola Univerzity Palackého trvá deset dní. Poté studenti absolvují test v jednotlivých seminářích. Pokud uspějí, dostanou certifikát, který pak můžou využít ve svém dalším studiu.

autor: bam
Spustit audio