Občanský průkaz nově v chytrém telefonu

30. leden 2024

Konec plastovým občankám? Určitě ne. Od 22. ledna 2024 je ale možné aplikaci eDoklady používat a to na ministerstvech a ústředních úřadech. Od července pak bude možné používat elektronickou občanku i v kontaktu s policií nebo soudy, na finančních a živnostenských úřadech, úřadech práce a na České správě sociálního zabezpečení. Také na katastrálních úřadech, na krajích a obcích s rozšířenou působností.

Vedoucí komunikace a PR Digitální a informační agentury ČR, Anna–Marie Lichtenbergová dodává, že od ledna 2025 pak budou elektronickou podobu občanky přijímat i školy, notáři, banky, pošty a zastupitelské úřady i soukromé osoby.

Vymýšlení a realizace nových digitální projektů ale není jediným cílem Digitální a informační agentury. Stará se také o základní registry nebo o datové schránky místo ministerstva vnitra.

A právě datové schránky představují pro mnohé podnikatelské subjekty i fyzické osoby, kterým byly zřízeny povinně, problém. Desítky tisíc povinných datovek si jejich majitelé totiž dosud nezprovoznili a to pro ně může znamenat nemalé problémy i pokuty.

Poslechněte si více v Dobré radě Českého rozhlasu Olomouc s vedoucí komunikace a PR Digitální a informační agentury ČR, Annou–Marií Lichtenbergovou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.