Olomoučané dlouho čekali na to, až se jejich město bude moci rozšiřovat a rozvíjet v duchu doby

7. leden 2018

„Město se snažilo všemi silami o zrušení pevnosti, která z vojenského hlediska byla zbytečná a z občanského hlediska mu nesmírně škodila,“ říká Milan Tichák.

V pondělí 1. ledna se v Olomouci konala už tradiční novoroční vycházka, kterou organizuje Vlastivědná společnost muzejní. Historik Milan Tichák účastníkům poutavě přiblížil dobu, kdy se město rozšiřovalo západním směrem.

„Počet posluchačů se pohyboval kolem 200 lidí, což svědčí o obrovském zájmu Olomoučanů o historii a místopis města,“ pochvaluje si letošní vycházku předseda společnosti Ján Kadlec.

Vydejte se s námi do historie Olomouce.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.