Olomoucká univerzita Palackého nově nabízí studentům předmět s názvem Wikipedie. Studenti se v něm naučí lépe využívat internetovou encyklopedii

29. duben 2024

Největší audioportál na českém internetu

Heslo Univerzity Palackého ve Wikipedii na monitoru počítače | Foto: Aleš Spurný, Český rozhlas

Univerzita Palackého nově nabízí studentům předmět s názvem Wikipedie

Účastníci si taky zkouší zpracovat nebo editovat některá z hesel a s lektorem je publikovat.

Učitel Karel Čapka je zastáncem šíření ověřených informací ve veřejném prostoru. A sám vidí, že mezi studenty je o Wikipedii zájem: „Protože oni s ní pracují chtě nechtě. Když si vyhledají jakýkoliv dotaz, tak už na vyhledávači se zobrazí nějaký infobox s informacemi staženými z Wikipedie.“

Mezi učiteli je to ale podle lingvisty Karla Čapky jiné: „Tak jsem chtěl rozproudit ty vody toho tématu, že Wikipedie není strašák pro učitele, ale že právě by oni měli podnítit ty studenty k tomu, aby ji upravovali. Jelikož i tou úpravou mě to donutí, si vyhledat ty informace, mít ty zdroje.“

Co se týče faktických chyb, práci autora na určitých heslech projde vždycky další kontrolou: „Ta odpovědnost neleží přímo na tom jednom konkrétním člověku, co tu informaci tam vloží. Ta Wikipedie má určité kontrolní mechanismy k tomu, aby různorodé nesmysly na té Wikipedii nebyly. Takže, když se tam objeví nějaký blábol, tak jsou různorodí roboti či lidští patroláři neboli kontroloři toho obsahu, který tam je. A ten systém rovnou ukáže, že tam může být něco podezřelého či chybného.“

Předmět WIKI je otevřený pro studenty lingvistiky a přidružených oborů bakalářského i magisterského studia. Jako volitelný je pro studenty z celé Univerzity Palackého. Veřejnost se může do wikipedistického snažení zapojit díky olomouckému Wikiklubu, který je otevřený zdarma. Bez ohlášení může přijít kdokoli do počítačové učebny vědecké knihovny každý čtvrtek odpoledne.