Operace není podmínkou lázní, zdůrazňuje lékařská ředitelka Lázní Slatinice

5. září 2019

Po dvou operacích kolen a ruky má jedna z posluchaček Českého rozhlasu Olomouc právo na lázně, ovšem celou situaci musí posoudit ortoped. „Při degenerativních změnách kloubů mají lidé nárok na komplexní 3 týdenní lázeňskou léčbu,“ dodává MUDr. Iveta Novotná.

V Lázních Slatinice se léčí pacienti onkologičtí, s oběhovými, neurologickými, kožními nemocemi a s problémy s pohybovým ústrojím.

Lázeňskou péči v České republice rozdělujeme na dvě základní skupiny, a to na komplexní lázeňskou péči a na příspěvkovou lázeňskou péči. Třetí samostatnou skupinu tvoří lázeňské pobyty pro samoplátce.

V roce 2015 vyšel nový indikační seznam, který zmírnil podmínky přijímání pacientů do lázní. Pojmenovává pacienty, kteří můžou přijet do lázní, a vylučuje zase skupinu lidí, pro které by léčba nebyla prospěšná nebo byla dokonce nebezpečná. „Říká, kdy o lázně můžou lidé požádat, který lékař ji může doporučit a zároveň určí, kdy se dá léčba opakovat,“ doplňuje MUDr. Novotná.

Indikační seznam najdeme na stránkách Ministerstva zdravotnictví nebo Svazu léčebných lázní.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.