Robert Musil: Poprvé v poušti

1. září 2019

Do pouště se v horkém létě vypravíme s cestovatelem a spisovatelem, ale také katolickým knězem a etnografem Aloisem Musilem.

Doktor teologie, katolický kněz, cestovatel a spisovatel, etnograf a také dobrodruh s pověstí špióna Alois Musil je považován za jednoho z největších orientalistů a arabistů přelomu 19. a 20. století, a je řazen ke světově uznávaným představitelům české vědy. Výsledky svých cest a studií publikoval v rozsáhlé šestidílné sérii Oriental Explorations and Studies (Orientální výzkumy a studie). Myslel však i na mladé čtenáře, kterým věnoval dvacet dobrodružných románů, jejichž děj se odehrává v arabském světě.

Pro pětidílnou rozhlasovou četbu upravil Libor Magdoň cestopis Tajemná Amra, ale částečně čerpal taky z verze pro mládež s názvem Poprvé v poušti. Autor vypráví o nebezpečné cestě k tajemnému zámečku  Amra, kam se dostane jen díky doprovodu příslušníka jednoho z místních kmenů.

Připravil Libor Magdoň, v režii Radovana Lipuse účinkuje Norbert Lichý, zvuk Hana Plecháčková, dramaturgie Eva Lenartová.

autoři: ele , Libor Magdoň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.