S dluhy a exekucemi vám pomůžou v Člověku v tísni

12. březen 2019
Právní poradna

„Pomáháme zejména lidem ohroženým sociálním vyloučením, kteří nejsou schopni dluhovou problematiku řešit sami a nemají kolem sebe zdroje, které by je podpořily,“ říká Jana Zbožínková.

Služby, které Člověk v tísni poskytuje, jsou zdarma. „Nabízíme kvalifikované poradenství, s klienty procházíme podrobně každý individuální příběh, snažíme se zvýšit jejich kompetence,“ vysvětluje Ivana Vyleťalová. Hledají příčinu problémů, aby se v budoucnu už neopakovaly. Klienty doprovázejí na úřady, pomáhají jim se sepisováním žádostí apod.

Nezákonná exekuce je taková, která neměla vůbec vzniknout a je nařízená protiprávně. „Jeden ze způsobů, jak ji nařídit jsou ty, které jsou vydané na základě rozhodčích nálezů. Ty nejsou transparentní, hodnotíme je jako nekalé a nezákonné,“ zdůrazňují poradkyně Člověka v tísni.

„V Česku bylo v roce 2017 vedeno 4. 8 milionů exekucí proti 830 tisícům lidí. Odhaduje se, že přibližně 300 tisíc byly nezákonné,“ konstatuje Jana Zbožínková. Proto začal Člověk v tísni provozovat aplikaci Doložkomat na www.dolozkomat.cz, kde zjistíte, jestli exekuce vedená proti vám je v pořádku.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.