Zastavme umírání mláďat v sekačkách, vyzývá myslivec Radomil Holík z Prostějova

Radomil Holík je myslivcem tělem i duší a při studiu na  Fakultě dřevařské a lesnické ČZU v Praze se zapojil do budování projektu senoseče online. Tisíce mláďat totiž  každoročně nepřežijí sezónní senoseče. V ohrožení jsou hlavně srnčata a zajíci.

Sekačka, která do pole vyjede, si bohužel nevybírá, co semele.  Taková vojtěška se sklízí až čtyřikrát za sezónu, některé trávy dvakrát. A každá taková sklizeň znamená masakrování mláďat. Může docházet i k úhynu jiných zvířat, polních ptáků na zemi hnízdících.

Myslivec Radomil Holík při práci

A proto je potřeba zvířata před senosečí včas vyplašit, aby stihla z pole utéci. S jejich plašením, než do porostu vjedou sekačky, můžou pomoci myslivcům i dobrovolníci. Nejen na Prostějovsku se mohou lidé přidat právě prostřednictvím portálu senosec.czu.cz, který provozuje Česká zemědělská univerzita.

„Prosím všechny aktivní myslivce, zemědělce a dobrovolníky, kterým není lhostejný osud zvířat v tomto období, aby se zapojili do projektu a sdíleli svá data, záznamy o spatření zvěře, o sekání, o preventivních akcích. Je možné nabídnout účast dobrovolníkům. Věřím, že letošní sezona bude zase o něco méně krvavá. Děkujeme předem za všechna zachráněná zvířata,“ říká myslivec Radomil Holík z Prostějova.

Myslivec Radomil Holík
autor: zos
Spustit audio