3 důvody černání vlašských ořechů
Dostali jsme od vás několik dotazů na téma ořechy. Například, proč černají plody ořešáku a jak z ořechu vypěstovat nový strom? Za jak dlouho bude plodit? Pro odpovědi jsme zašli za Ivanem Dvořákem z časopisu Zahrádkář.
Zasadil jsem pěticentimetrové plody ořešáku, ale nic z nich nevyrostlo, proč?
Ořechy by se před setím měly stratifikovat. To znamená někdy v listopadu či prosinci promíchat s vlhkým pískem a na jaře vysévat. Díky stratifikaci se od sebe uvolní dvě poloviny skořápek a klíček snadno vyleze ven. U velkých ořechů ale často klíček ven neprorazí. Putuje uvnitř skořápky ve volném prostoru, který nevyplňuje jádro, až do doby, kdy se úplně vysílí a zhyne.
Velké ořechy, křapáče, by se vedle stratifikace měly i skarifikovat (tj. narušit osemení, oplodí). Naklepnout skořápku třeba kladívkem tak, aby se kousek odštípl a klíček tudy mohl vyrazit ven.
Vlašský ořech nikdy nebyl červivý, ale vloni ano, co to znamená?
Červivý vlašský ořech jsem ještě neviděl, ani v literatuře jsem o něm nenašel zmínku. Domnívám se, že půjde spíše o bakteriózu, která zaviní, že jádro scvrkne a zčerná. Ořešáky proti bakterióze ošetřujeme měďnatými přípravky, 14 dnů po odkvětu. Pokud prší, ošetření se opakuje ještě jednou či dvakrát, v intervalu 14 dnů. Pokud vlašské ořechy zčerviví při uskladnění, patrně se do nich dali potravinoví moli.
Ořešáku černají plody, jaké jsou důvody a co s tím?
Existují 3 důvody černaní vlašských ořechů. Za prvé, může jít o výše zmíněnou bakteriózu, kdy jádro scvrkne a zčerná. V tomto případě se hnědé skvrny objevují také na listech a na rubině (zelené slupce).
Pokud jsou listy zdravé, bez skvrn, nejspíše se jedná o reakci na chladné počasí, na mrazíky v době květu. Ořechy byly opylené, začaly normálně růst, ale jádro zničil mráz. Třetím důvodem může být nedostatečné opylení. I v tomto případě jsou listy bez poskvrny.
Ořešáky se nám na zahradě samy rozmnožily z ořechů, přesadil jsem je okolo pole, budou mít plody?
Plody mít budou, jen není jasné, kdy a jaké. Některé semenáče začínají kvést už osmý rok, jiné prvně kvetou po 12, 15 nebo až po 18 letech. A jestli budou ořechy stejné, stejně dobré, jako ty původní? Statistická pravděpodobnost je 1:50.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.