A zase jsme spali pindral – hra o romské historii

19. červenec 2019

Ara Art je organizace, která už 8 let sdružuje mladé romské umělce, radí, pomáhá. Od 4. do 6. července pořádala v Plzni už 3. ročník multižánrového festivalu Arafest.

Jednou z organizátorek je Pavlína Matiová, která festival představila.

„V rámci festivalu byla představena výstava Futuroma, která bude k vidění až do 25. července. Proběhly taneční workshopy, koncert Gipsy jazzu, Davida Krause a Gipsy Brothers. Závěr pak patřil koncertu Kale a Gitany, který byl úžasný. Dohromady přišlo na festival okolo 2 tisíc lidí. Jsme rádi, že festival navštěvuje více „Neromů“, protože je určený všem.“

Věnujete se zpěvu, divadlu, připravujete festival. Kde pracujete?

„Pracuji ve Slovu 21 jako koordinátorka projektu Gavoro, což v romštině znamená vesnička. V rámci tohoto projektu vznikl klub romských spisovatelů, který si říká Paramisára, neboli Vypravěči. Pracuji tedy pořád v oblasti kultury a umění a tohoto tématu se držím.“

Co z toho všeho je vašemu srdci nejbližší?

„Říkám vždycky, že divadlo je moje láska a zpívání miluju.“

Co teď hrajete?

„S divadelní skupinou Ara Art hrajeme divadelní představení A zase jsme spali pindral. Pindral znamená spát s nohama proti sobě. Je to divadelní představení, které mám moc ráda, protože jsem se i podílela na jeho vzniku. Tématem hry je romská historie, jde o formu vyprávění příběhů. Hraji babičku, ke které přijdou diváci domů na návštěvu a já jim vyprávím. Je to velmi komorní, vystupují tam jen tři herci – já, Marta Balážová a Milan Grus, který představuje většinovou společnost. Představení také provází Tibor Žida, který je skvělý kytarista.“

O co ve hře přesně jde?

„Je to průřez historií. Zastavujeme se třeba u toho, když Marie Terezie prosazovala velkou integraci Romů, u II. světové války, u komunismu apod. Je to vtipné, ale jsou tam i místa, kde si člověk pobrečí.“

Kde by představení mohli posluchači vidět?

„Naposledy jsme to hráli v Brně na jednom z prestižních divadelních festivalů a teď jsme pozvání do Budapešti. Hráli jsme ale třeba taky v Bruselu. Představení můžete najít taky na mém facebooku, instagramu a na webových stránkách Ara Art.“

Co připravujete nového?

"Na 10. srpna připravujeme velgou stage v rámci Prague Pride, budeme tam od 14 hodin odpoledne do večera a máme bohatý program. Tak určitě přijďte."

autor: iše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.