Absolventi škol se hlásili na úřadech práce už v srpnu. Hlavní nápor se očekává v září

9. září 2013

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v měsíci srpnu zůstala přibližně stejná jako v červenci. Snížila se o deset osob. Bez práce je nyní 38 823 lidí.

Nezaměstnanost se vzhledem k předcházejícímu měsíci nezvýšila, ale v porovnání se stejným obdobím minulého roku je podstatně vyšší. Potvrdil to analytik Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník:

„V meziročním srovnání pozorujeme v Olomouckém kraji stále výrazné zvýšení nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných je o více než čtyři tisíce osob vyšší než ve stejném měsíci roku 2012. Stále je to nárůst o 12 procent.“

Po prázdninách dochází tradičně ke zvýšení počtu nezaměstnaných absolventů středních a vysokých škol. Podle Jaroslava Mikšaníka se to tentokrát projevilo už v srpnu:

„Počet absolventů škol je zhruba o tři stovky vyšší než v minulém měsíci. Ve srovnání s předchozím rokem je vyšší o téměř šest set osob, to znamená o 32 procent. Vidíme, že nárůst absolventů škol je procentuálně vyšší, než je celkový nárůst nezaměstnanosti, protože ten byl 12 procent.“

Hlavní nárůst počtu nezaměstnaných absolventů škol očekává Jaroslav Mikšaník v září. Možností, jak získat práci, je buď přizpůsobení se nabídce nebo rekvalifikace.

autoři: min , raf
Spustit audio