Aleš Dostál: Velikonoční jelen. Premiéra příběhu ze života polesného

Autor více než deseti knih Aleš Dostál čerpá inspiraci především, ale nikoli výhradně, z prostředí, v němž prožil celý svůj dosavadní život. Vzhledem k tomu, že je lesním inženýrem, je jasné, kam především umisťuje své literární hrdiny a jejich příběhy. Často jsou to doslova a do písmene příběhy psané životem. S největší pravděpodobností je tomu tak i v povídce, která vypráví o jednom nečekaném setkání.

Aleš Dostál, absolvent Vysoké školy zemědělské v Brně se narodil v roce 1946 ve Svinově. Pracoval jako lesník na několika lokalitách severomoravského pohraničí a v současnosti žije v Radkově na Opavsku. Prvotinu Aleše Dostála vydal ostravský Profil v roce 1981 pod názvem Řeky pramení v horách. Populární se staly tituly Ještě jednou se nebát (1985) Povahou neodpovídá předpisům (1988) nebo Velikonoční jelen a příběhy loveckých psů (2011). Loni se na knihkupeckých pultech objevil stylizovaný autobiografický román Všichni psi mého života.

Účinkuje: Lukáš Červenka
Připravila: Eva Lenartová
Zvuková spolupráce: Zdeněk Prchlík
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 3. 4. 2021
Natočeno: 2021
autor: ele
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová