Alice Ondrejková: Vždycky se najde někdo, kdo se snaží překročit hradby, vpustit čerstvý vzduch, přinést něco nového

Devátého ledna 1949 začalo vysílat olomoucké rozhlasové studio. Snahy o jeho zbudování sahají do dvacátých let dvacátého století. Minulostí olomouckého rozhlasu se zabývá Alice Ondrejková.

Teoretická báze by měla být doplňována praxí

Studovala historii v Opavě, muzikologii v Olomouci, operní režii a zpěv v Brně. Absolvovala stáž v Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Kromě rozhlasu se v teoretické rovině odborně zabývá především olomouckým hudebním divadlem. Vyučuje na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci zpěv, základy herectví, deklamaci jevištní mluvy, dějiny, literaturu a metodiku zpěvu. Zpívá v souborech interpretujících starou hudbu.

„Když to řeknu naprosto kacířsky, tak stará hudba je něco jako jazz. Máte tam určitá pravidla, ale vy jako interpret tomu musíte dát ten drive a feeling, jinak to nefunguje. Pak ta hudba má ty rozměry, které má mít, alespoň my si to myslíme. Uvažujeme tak na základě starých traktátů a dochovaných zápisů," říká mimo jiné o své hudební lásce Alice Ondrejková.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.