Andrej Babiš: Můj otec byl velmi tvrdý, zažil jsem spartánskou výchovu

29. červenec 2021

Nejhezčí vzpomínky na léto má premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš spojené s prázdninami u prarodičů. Možná i proto, že si tam mohl odpočinout od přísné výchovy svého otce. Sám své nejmladší děti vychová volněji, roli autoritativního rodiče zastává spíše jeho manželka.

Léto v minulosti znamenalo pro Andreje Babiše hlavně moře, odpočinek a kamarády, nejhezčí vzpomínky na něj má ale z dětství. „Na prázdniny jsem býval u babičky a u dědy. Měli zahradu, králíky, včely, děda dělal med, babička byla keramička. Takže já jsem se vždycky moc těšil na prázdniny u prarodičů.“

Později, při studiu na střední škole, už chodil o prázdninách hlavně na brigády. „To už bylo o tom, že jsem byl cílevědomej a chtěl jsem nějaké věci, tak jsem pracoval. Jedno léto jsem si vydělal na hodinky, druhé léto jsem si vydělal na gramofon s repráky. Roznášel jsem mléko, chodil jsem na stavby, překládat balíky na poštu, pracoval jsem v tiskárně, v obchodech a tak různě.“

Spartánská výchova není ideální

Výchovu doma zažil Andrej Babiš dost rozdílnou. Maminčin byl miláček a stále ho prý někam posouvala. S otcem měl ale vztah složitý. „Můj táta byl velice tvrdý, to byla spartánská výchova. Byl přísnej, ale potom na vysoký škole jsem se od něho strašně moc naučil. Zakládal zahraniční obchod, vlastně jsme spolu psali i diplomku a dělal jsem potom stejnou profesi. Ale ta spartánská výchova není ideální, proto se teď snažím děti Freda a Vivien vychovávat jiným způsobem, liberálně. Víc přísná je moje paní.“

Ovlivnil rozdílný způsob výchovy rodičů to, čeho Andrej Babiš později v životě dosáhl? „Je to možné. Byl jsem vždycky strašně cílevědomej, měl jsem plány a jasné vize, co chci. Snažil jsem se to realizovat a plno věcí se mi povedlo.“

Na moment, kdy se mu na účtu objevil první milion, si ale nevzpomíná, nebylo to pro něj podstatné. „Na to si vůbec nevzpomenu, to jsem nikdy neřešil, já jsem nikdy nepodnikal pro peníze. Chtěl jsem hlavně něco vybudovat.“ Nejvíce oceňuje firmy, které vznikly ze skromných začátků a jsou v rodinách předávány z generace na generaci. „To, že to chcete někomu předat, to není o penězích. To nikdy nebylo o penězích,“ vysvětluje.

Doma rozhoduje hlavně manželka

Andrej Babiš je zvyklý rozhodovat v mnoha oblastech, u něj doma to tak ale úplně neplatí. Vše kolem vybavení a dalších věcí v domácnosti řeší jeho žena, sám prý má občas jenom poradní hlas. „Moje paní dělá skvěle design. Ona se v tom našla a ani to nestudovala. Ráda a velice vkusně se obléká, a když jsme stavěli barák v Průhonicích, tak začala spolupracovat s architektem. Skvěle to zařídila a potom v tom pokračovala. Takže ona je takový kvazidesigner a mluvit si do toho nenechá, stejně jako do oblečení. Když proběhl například na nějaké zahraniční návštěvě pokus o koordinaci, tak to moje paní odmítla. Pamatuji si, že třeba v Paříži měly s Melanií Trumpovou úplně stejný kabát, ale naštěstí jiné barvy.“

S manželkou si Andrej Babiš doma příliš nerozumí ani co se týká domácích prací, jak s úsměvem přiznává. „Já strašně rád myju nádobí, myju ho ale tak, že u toho teče voda a já u toho přemýšlím. Moje paní to ale nesnáší, protože ona všechno dává do myčky. Takže to je vždycky takový střet, většinou to proto myju, když mě nevidí.“

V životě Andreje Babiše je ještě mnoho věcí, které by chtěl zrealizovat. „Chtěl bych navštívit plno zemí, kde jsem nebyl, třeba Galapágy nebo Havaj. A proč už jsem to dávno neudělal? Protože jsem stále něco řešil a to je asi chyba. Doufám, že to ještě stihnu.“

O Andreji Babišovi se traduje, že mu stačí minimum spánku. Platí to stále? Jaký je jeho vztah ke sportu, dietám a sladkostem? A kdy mu bylo v životě nejhůře? To můžete slyšet v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.