Aneta, nebo Šárka? Před 20 lety Česko začalo hledat první Superstar

4. březen 2024

V roce 2004 se před televizními obrazovkami každý víkend scházely celé rodiny, reality show Česko hledá Superstar trhala rekordy ve sledovanosti a diváci začínajícím zpěvačkám a zpěvákům posílali miliony hlasů. O těchto úspěších si dnešní televizní průmysl může nechat jenom zdát. Proč máme první řadu Superstar v živé paměti i po tolika letech?

Skoro každý, kdo byl před 20 lety na světě, ví, že do finále se tehdy dostala roztomilá Šárka Vaňková a stydlivá Aneta Langerová. „Na Superstar jsem se dívala poctivě každou neděli i s rodiči. Ve finále jsem fandila Anetě, ale nejvíc jsem milovala Sámera Issu,“ vzpomíná na reality show fanynka Klára.

Televizní pěvecké soutěže v té době už sice existovaly, Superstar ale Čechy učarovala svou „západní“ velikostí a exkluzivitou. „Komerční vysílání tu fungovalo ještě ne tak dlouho a stále jsme si zvykali na to, co je to showbusiness a jak do něj spadá televize. Právě přes tyto formáty se to dělá nejlépe,“ říká mediální teoretička Anna Bílá z Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle Anny Bílé se ale chování diváků za posledních 20 let proměnilo. „Ve společnosti se dost otevřelo téma dětských a dospívajících hvězd, mluví se o tom, jak je pro ně showbusiness těžký. Teď jsme mnohem citlivější a více rozlišujeme, co už je pro nás za hranou, takže nás tím pádem tolik nebaví ani třeba hvězdná pěchota,“ doplňuje mediální teoretička.

Proč už dnes žádná reality show neuchvátí celou populaci jako Superstar před 20 lety? Jak na začátky své kariéry vzpomíná Šárka Vaňková a kdo všechno tehdy fandil a posílal hlasy neznámým zpěvačkám a zpěvákům? Poslechněte si Vlnu, kterou připravil Honza Dlouhý.

autor: Jan Dlouhý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.