ANO půjde v Olomouci do koalice se spOLečně, ProOlomouc a Piráty

30. září 2022 21:09

Vítězné ANO se v Olomouci rozhodlo jít do koalice s hnutím spOLečně, ProOlomouc a Piráty. Koaliční smlouva má být podepsána příští týden. Dohodnutá koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 28 hlasů.

Čtěte také

Po jednání klubu zastupitelů ANO to v pátek ČTK řekl primátor a lídr ANO Miroslav Žbánek. Místo primátora by měl podle předběžné dohody opět připadnout ANO. V úvahu připadala i dvojkoalice ANO a Spolu, která by disponovala 26 hlasy. Zastupitelé ANO dnes ale tuto variantu nepodpořili.

Uskupení Spolu, které před komunálními volbami vytvořila ODS s KDU-ČSL a TOP 09, půjde do opozice. V uplynulých čtyřech letech ANO v Olomouci vládlo s ODS, KDU-ČSL a spOLečně.

Zastupitelský klub ANO v pátek v Olomouci zhruba dvě hodiny probíral obě dvě možné varianty budoucí radniční koalice. Nakonec podle Žbánka padlo rozhodnutí, že ANO půjde do koalice se spOLeně, ProOlomouc a Piráty. Se Společně už v týdnu vytvořilo ANO vyjednávací dvojblok, přičemž spOLečně vyloučilo variantu radniční koalice se Spolu. Podobně se vůči Spolu vymezilo i koaliční uskupení ProOlomouc a Pirátů.

„Takhle nám to dává poměrně velkou jistotu v počtu mandátů na zastupitelstvu.“ 
Miroslav Žbánek, lídr hnutí ANO v Olomouci a dosavadní olomoucký primátor

Žbánek podotkl, že na začátku povolebních jednání připadala z pohledu ANO v úvahu koalice se Spolu a spOLečně. „Takhle (koalice se spOLečně, ProOlomouc a Piráty) nám to dává poměrně velkou jistotu v počtu mandátů na zastupitelstvu,“ řekl Žbánek, podle kterého jednání o vytvoření koalice byla tento týden vedena velmi korektně. Žbánek už o rozhodnutí klubu zastupitelů ANO informoval spOLečně, ProOlomouc a Piráty. V neděli se zástupci ANO, spOLečně, ProOlomouc a Pirátů sejdou na první pracovní schůzce.

Člen vyjednávacího týmu Spolu Martin Major (ODS) dnes ČTK řek, že uskupení Spolu mělo o další spolupráci ve vedení radnice vážný zájem. Několikrát jsme o tom jednali, nicméně to nakonec nedopalo. Využijeme naše zkušenosti a znalosti a budeme tvrdou, nicméně konstruktivní opozicí,“ uvedl Major.

Komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, získalo 16 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhé skončilo Spolu s deseti mandáty. Třetí koalice ProOlomouc a Pirátů bude mít osm zastupitelů. Čtvrtá SPD a Trikolora má pět mandátů, čtyři zastupitele budou mít na pátém místě spOLečně. Šestý je STAN se dvěma mandáty.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio