Anton Pavlovič Čechov: Na svatého Petra a Pavla. Poslechněte si humoresku z pera klasika světového dramatu
Humoreska slavného dramatika a povídkáře Antona Pavloviče Čechova se jmenuje Na svatého Petra a Pavla, přenese nás tedy na konec měsíce června a tedy na začátek lovecké sezóny. Do dne, kdy můžete udělat na pana strážmistra, který vám zakazoval střílet, pořádně dlouhý nos, jak uslyšíme hned v úvodu povídky, kterou s temperamentem a zřejmou radostí čte ostravský herec Jiří Sedláček.
Tvorba Antona Pavloviče Čechova spadá do období přelomu 19. a 20. století, na pomezí mezi tzv. zlatým věkem ruské klasické literatury a stříbrným věkem ruské moderny. Spolu s Henrikem Ibsenem a Augustem Strindbergem bývá tento autor považován za zakladatele moderního dramatu.
Mezi nejznámější divadelní hry stále velmi často na všech jevištích světa uváděného dramatika patří Ivanov, Racek, Strýček Váňa, Tři sestry nebo Višňový sad, je však také autorem řady novel a povídek. Jeho prózu mimo jiné charakterizuje výrazová lakoničnost a schopnost výstižným detailem charakterizovat prostředí a nálady. Jak v dramatické, tak v prozaické tvorbě Čechova zajímal člověk, jeho vnitřní svět a sny, utrpení a také poměry ve společnosti, o jejíž nápravu se aktivně pokoušel jako občan, lékař i spisovatel.
Anton Pavlovič Čechov se narodil v roce 1860 v přístavním městě Taganrog u Azovského moře do kupecké rodiny. Tady spolu s rodiči a sourozenci prožil část svého dětství. Další osud jej přivedl do Moskvy, kde vystudoval medicínu a publikoval humorné povídky v různých časopisech. Po ukončení studia krátce pracoval jako lékař, ale od roku 1886 se pak věnoval dráze profesionálního literáta. V roce 1890 z vlastní vůle podnikl tříměsíční cestu na Sibiř na ostrov Sachalin, kde navštívil trestaneckou kolonii. Na základě této cesty vznikla jeho kniha Ostrov Sachalin.
Je taky znám tím, že v městečku Melichovo vzdělával místní mužiky a za epidemie cholery v letech 1892–1893 léčil vesnické obyvatelstvo. Ve svých čtyřiceti letech byl jmenován čestným členem ruské Akademie věd v oboru krásné literatury. Nicméně dva roky nato se titulu vzdal na protest proti vyloučení policejně stíhaného Maxima Gorkého. Dlouhodobě trpěl plicní tuberkulózou a krátce se před svou smrtí se svou manželkou – herečkou Moskevského uměleckého akademického divadla Olgou Knipperovou – přestěhoval z Moskvy do Jalty na Krymu. Zemřel v roce 1904 v německých lázních Badenweiler.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka