Anton Pavlovič Čechov: Nevěsta. Příběh o odvaze dospět a o mizejícím světě

23. říjen 2021

Provdat se, či neprovdat? Ve své podstatě hamletovskou otázku řeší hrdinka povídky Antona Pavloviče Čechova Nevěsta. Zpočátku to sice vypadá, že děvče z malého města nemá jinou možnost, než svou ruku vložit do dlaně vhodného nápadníka, ale rodinný přítel zaseje v mladé duši semínko nejistoty a pochyb.

Povídku Nevěsta napsal Anton Pavlovič Čechov v roce 1903, tedy rok před svou smrtí, a byl to jeho poslední dokončený text. Hrdinka příběhu Naďa nakonec pod vlivem svého kamaráda Saši však znenadání přijímá pro rodinu nečekaná rozhodnutí. Je to ale jedna z mála Čechovových povídek, jejichž děj není zabarven pesimistickou nostalgií v jednání některých postav, na rozdíl od Višňového sadu, který ruský prozaik a dramatik napsal ve stejném roce a kde najdeme velmi podobné motivy. A když Naďa sděluje své matce naléhavě, že chce žít, nelze si nevybavit dialogy dramatu Tři sestry z roku 1901.

Čte: Natálie Tichánková
Připravila: Eva Lenartová
Napsal: Anton Pavlovič Čechov
Překlad: Jaroslav Hulák
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 23. 10. 2021
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.