Anton Pavlovič Čechov: Voloďa

Povídka Voloďa z dílny klasika ruské literatury Antona Pavloviče Čechova je mistrovskou variací na častý námět - nezkušené mládí se nedokáže vyrovnat s cynismem dospělých. Sedmnáctiletý student Voloďa se ve zdánlivě lehkým perem napsaném vyprávění stane obětí své vlastní matky a její lehkomyslné přítelkyně.

Ruský spisovatel Anton Pavlovič Čechov (1860-1904) se narodil v roce  v Taganrogu jako syn obchodníka se smíšeném zbožím. Studoval medicínu v Moskvě a na živobytí si vydělával psaním humoristických příběhů. Pomáhal tím živit svou matku i sourozence. Živil se také jako reportér ze soudní síně a psal rovněž komické texty pro divadlo. Své texty podepisoval tehdy pseudonymem. Celý život si Čechov přál napsat velký román a dramatické dílo, ve kterém by popsal nelehký život své generace, jeho dramatická tvorba se však stala uznávanou teprve po jeho smrti a Čechovovy hry jsou stále znovu a znovu uváděny po celém světě.

V roce 1888 začal Anton Pavlovič Čechov, který byl vynikajícím povídkářem, psát psychologické povídky. Soustředil se na vnitřní život postav a na vykreslení atmosféry, ale nezapomínal, že humor je i v tomto případě kořením příběhu. Do tohoto žánru patří rovněž povídka Voloďa.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.