Archeologové končí s výzkumem na Helfštýně. Mezi stovkami artefaktů našli také unikátní ušní lžičku

9. červenec 2020

Archeologové přerovského Muzea Komenského končí s výzkumem na středověkém Helfštýně na Přerovsku. Díky rozsáhlé rekonstrukci palácového nádvoří mohli pátrat pod zemí celé dva roky. A výsledek? Tisíce nálezů z několika staletí. Od drobných mincí, keramiky a železných předmětů až po velký kamenný portál. Nejzajímavější exponáty budou na hradě vystavené. 

Zatímco dělníci na palácovém nádvoří Helfštýna ještě pilně pracují, dokončují tu dlažbu, tak archeolog Zdeněk Schenk tady své nástroje už nemá. Za dva roky na hradě zřejmě objevil více nálezů než za svoji celou profesní kariéru. „Předčilo to naše očekávání zejména těmi stovkami až tisíci unikátních movitých nálezů. Jedná se o předměty osobní povahy. Mnohé artefakty ilustrují každodenní život, který v paláci hradu Helfštýna probíhal před stovkami let,“ popisuje archeolog.

Archeologové v místnostech hradního paláce odkryli třeba unikátní gotický portál, vůbec nejvíce nálezů ale vykopali u severní strany paláce. „Jsou to tisíce kusů kuchyňské a stolní keramiky od 14. až po 17. století, takže zde máme zastoupeno opravdu velice pestré spektrum,“ upřesňuje Schenk.

Na sto padesát stříbrných mincí různých dat archeologové nalezli ještě minulý týden. Byly mezi nimi i další zajímavé kousky. Zdeněk Schenk mi teď ukazuje tenkou kovovou tyčinku. "V tomto případě se jedná o naprosto unikátní předmět. Je z tvrdovaného stříbrného drátu. Jedná se o jednoduchou ušní lžičku, lidově řekněme uchošťour. Ovšem tato je v naprosto exkluzivní podobě, pochází z poloviny 16. století čili z období renesance. Tento renesanční uchošťour byl součástí toaletní soupravy, kterou vlastnil člen elity, který pobývala v paláci,“ uzavírá archeolog.

Nejen uchošťour ale i výběr z vůbec těch nejlepších nálezů si v budoucnu budou moci prohlédnout návštěvníci hradu, a to v rámci připravované archeologické expozice.

autor: kra
Spustit audio