Armáda razantně omezuje vstup do vojenských prostorů. Lidem z okolí se to nelíbí

Vojenský prostor

Česká armáda zpřísňuje vstup do všech svých výcvikových prostorů. Rozhodla se tak poté, co od nového roku radikálně zmenšila většinu újezdů. Dovnitř už se tak nedostane nikdo kromě vojáků, lesníků nebo zemědělců. Podle vedení armády jde o větší bezpečnost. Lidé v Prostějovičkách, kteří žijí v těsné blízkosti vojenského prostoru, rozhodnutí armády nechápou.

Prostějovičky na Olomoucku těsně sousedí s výcvikovým prostorem Březina. O povolenky by tu měli přijít všichni obyvatelé.

„Chodit budu zase. Těch pár let, co tu budu, to už vydržím i bez povolenky,“ říká Milan Kožnárek.

Z nového nařízení české armády si hlavu nedělá. Jeho domek těsně sousedí s hranicemi prostoru už téměř 80 let a do lesa chce chodit pořád. Jeho sousedka Růžena Znojelová povolenku ke vstupu už také nedostane:

„No vůbec se mi to nelíbí. Jsme domorodci, odjakživa zvyklí chodit do lesa. A na kraj, do kterého bychom šli, potřebujeme propustku?“

Spokojená není ani nezávislá starostka Prostějoviček Zdeňka Růžičková: „Když tam dosud někdo šel bez povolenky, tak to byl přestupek, policie to řešila na místě pokutou. A teď nám hrozí trestný čin, takže záznamy v trestním rejstříku. Nedokážu si představit, čeho se dopouštíme, pokud bych tam šla bez povolenky.“

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jde o bezpečnost: „Já si myslím, že to bude v pořádku. A naopak přehlednější a pod větší kontrolou.“

Česká a slovenská armáda se společně na Libavé připravovaly na zahraniční mise

Na Libavé, druhém výcvikovém prostoru na Olomoucku, chce armáda snížit počet povolenek z původních pěti na tři tisíce. Pro místní tu ale připravují výjimky.

„Povolenku mohou dostat k trvalému určitému užívání výhod vojenského újezdu, to znamená přírody, sběru plodů a podobně pouze vyčlenění obyvatelé z bývalého vojenského újezdu,“ potvrzuje místní správce Josef Dřímal.

Armáda teď kvůli sjednocení vydávání povolenek svolává jednání se starosty. Uskuteční se příští týden ve Vyškově.