Armáda zvažuje zrušení Velitelství společných sil v Olomouci a základny v Bochoři

21. duben 2011

Bílá kniha o obraně, kterou dnes představilo ministerstvo obrany, obsahuje plán optimalizace velitelských struktur. V rámci tohoto opatření bude pravděpodobně zrušeno i Velitelství Společných sil v Olomouci. Jistý není ani osud letecké základny v Přerově.

Na současné počty vojáků má armáda příliš mnoho velitelství, proto Bílá kniha doporučuje zrušení stávajícího Velitelství společných sil v Olomouci. Místo něj by měla vzniknout dvě menší, Velitelství vzdušných sil a Velitelství pozemních sil. Jedno z nich, pravděpodobně Velitelství pozemních sil, by zůstalo v Olomouci. Současné velitelství zaměstnává několik stovek lidí. Podle zástupců armády má dojít k zeštíhlení a nové velitelství bude výrazně menší.

Optimalizací v budoucnu projde i systém leteckých základen. V Bílé knize se uvádí, že na počet letounů má Armáda České republiky mnoho leteckých základen. Na základě doporučení NATO chce Ministerstvo obrany jedno vojenské letiště zrušit. Nikdo zatím nerozhodl, které to bude. Teprve až vláda schválí Bílou kniha, a pokud tam zůstane tento bod, potom se budou zpracovávat analýzy, které vojenské letiště by bylo nejméně potřebné.

Petr Polášek, ředitel společnosti Regionální letiště Přerov přiznává, že případné zrušení vojenské základny v Bochoři může zkomplikovat záměry akcionářů, města Přerova, Olomouckého a Zlínského kraje. Jen pro letošní rok vynaloží společnost 5 milionů korun na provoz letiště a dalších 12 milionů korun do investic.

Bílá kniha o obraně počítá do roku 2015 také s optimalizací vojenských újezdů v České republice. O čtvrtinu by měl být zmenšen i vojenský újezd Libavá, který má dnes rozlohu bezmála 33 hektarů a 1 121 stálých obyvatel. Vyjmuty by měly být obydlené oblasti a okrajové již turisticky zpřístupněné oblasti.

autor: kor
Spustit audio