Arnošt Goldflam: Červená knihovna. O ženě, která zůstala svá, zatímco muži odcházeli a přicházeli

30. květen 2023

Tragikomická zpověď ženy, pro níž se faleš a přetvářka staly obvyklým způsobem nazírání a interpretace reality. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Záznam a střih: Iva Tomanová
Asistentka režie: Elena Frišaufová
Divadelní režie: Arnošt Goldflam
Rozhlasová režie: Zdeněk Kozák
Osoby a obsazení: žena (Barbora Plichtová), vypravěč (Arnošt Goldflam)
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Zvuk: Vladimír Masařík
Natočeno: 1988

Hrdinka tohoto ironického monodramatu dostane nepodepsaný dopis, který si vyloží jako výhrůžku. Před společností, kterou sama pozve, vysvětluje zrod i zánik jednotlivých vztahů s muži, aby dokázala, že nemůže mít žádné nepřátele. Stále víc se dojímá nad vlastní dobrotou, snad až sebeobětováním, které vykazuje ve styku s muži. Jenže ti to vnímají poněkud jinak.

V premiéře, v autorově divadelní režii, hrála ženu Barbora Plichtová. To se psal rok 1986. O dva roky později převedl Arnošt Goldflam spolu s režisérem Zdeňkem Kozákem hru do rozhlasové podoby, před mikrofonem stála opět Barbora Plichtová.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.