Aromaterapie nám dělá dobře na duši i na těle, je přesvědčená Veronika Jurečková
Aromaterapie byla dříve běžnou součástí života. „Vnímali jsme zahradu, sady, louky a lesy, mnohem pestřeji se kořenilo, na krku se nosily škapulíře,“ říká aromaterapeutka.
K působení na člověka využívá aromaterapie esenciální neboli éterické oleje, což jsou složité organické sloučeniny, které mají těkavý charakter. „Je zapotřebí tyto koncentrované látky dát do nějakého nosiče a tím ošetřit tělo. Ať už masáží, koupelemi nebo třeba obkladem,“ radí terapeutka. Cesta působení přes čichový vjem je podle ní velmi podstatná, přijímáme tak informace do těla nejrychlejším způsobem, jaký umíme.
Jste otrávení, nemáte energii a na nic chuť, zažíváte splíny? Použijte „mejdanový olej“, jak říká Veronika Jurečková červenému pomeranči. Nebo levanduli, případně meduňku, díky které si odpočinete. „Určitě vás povzbudí celá citrusová řada,“ dodává. Pokud ale trpíte depresemi, nespoléhejte na aromaterapii, určitě vyhledejte lékaře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.