Austin Richard Freeman: Hliníková dýka. Dr. Thorndyke odhalil neobvyklý způsob vraždy

5. prosinec 2020

Jestliže většina vědeckých detektivů jsou géniové, kteří řeší své případy především dedukcí, smělou hypotézou a intuicí, dr. Thorndyke je zcela jiného typu. Náčiním soudního lékaře jsou pitevní nůž, kvantitativní analýza a dokonalá rekonstrukce. Neobejde se bez měřidel, fyzikálních přístrojů a chemických činidel. Zaznamenává fakta v podrobných výkresech, využívá laboratoř a mechanickou dílnu a neobjede se bez svého zručného a dychtivého pomocníka pana Poltona.

Vědecký aparát není u dr. Thorndyka jen okrasnou stafáží, je to vskutku vědec, jeho nečekaná řešení jsou vždycky proveditelná. Proto mu promíjíme, že v osobním kontaktu je s ním tak trochu nuda. Je to zkrátka suchar bez smyslu pro humor.

Austin R. Freeman (1862 – 1943) je mimo jiné zakladatelem tzv. detektivky naruby, ve které čtenář zná pachatele hned na začátku a sleduje detektivovo pátrání. Což je ovšem porušení zásad klasické detektivky. Je příznačné, že Freeman byl lékař s velmi rozmanitou praxí a zkušeností. Působil taky ve známé anglické věznici Halloway. Povídka Hliníková dýka vyšla ve sbírce „Zpívající kost“ v roce 1912. 

Účinkuje: David Viktora
Připravila: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Marek Hoblík
Režie: Petr Gábor
Premiéra: 5. 12. 2020
Natočeno: 2020
autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.