Bianca Bellová: Samozřejmě, že se podívala a Divný sen

18. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kniha Biancy Bellové Tyhle fragmenty

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Víte, co je to Tinder? Pokud ne, tak dávejte dobrý pozor, neboť Tinder hraje podstatnou roli v povídce Biancy Bellové s názvem Samozřejmě, že se podívala. Tinder je nejpopulárnější bezplatná seznamovací aplikace na světě. Jejím prostřednictvím můžete najít svou životní lásku. A nebo taky ne. Druhá povídka se jmenuje Divný sen. Přinutí nás přemýšlet, jaký je vlastně vztah snu a reality.

Bianca Bellová

Prozaička a překladatelka Bianca Bellová se před jednapadesáti lety narodila a stále žije v Praze, tedy na půl cesty mezi balkánskou a britskou částí své rodiny. V pořadí čtvrtá kniha známé prozaičky, román Jezero z roku 2016, získala řadu literárních ocenění a práva na jeho vydání byla prodána do jednadvaceti zemí.

Pátý román Mona, z roku 2019, získal cenu Česká kniha. V letošním roce nabídlo nakladatelství Host čtenářům povídkový soubor Tyhle fragmenty. Většina textů vyšla časopisecky nebo v povídkových antologiích, některé už znají posluchači Vltavy, souborné vydání je tedy především jakýmsi sběrem rozkutáleného ovoce, ale to nijak nesnižuje kvalitu povídek. Všechny jsou příběhové, všechny mají české hrdiny a českou scénu a všechny jsou postaveny na zlomových okamžicích života. Na fragmentech, které se nakonec ukážou být podstatné, neboť i banální situace může být zásadním životním momentem.

Čtou: Vendula Nováková, Lukáš Červenka
Připravila: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 18. 9. 2021

Cyklus Setkání s literaturou nabídne hned tři povídky Biancy Bellové. Povídka s názvem Samozřejmě, že se podívala je příběhem osamělé mladé ženy, která hledá lásku prostřednictvím proslulé sociální sítě Tinder. Jak se nakonec ukáže, nebyl to dobrý nápad. Povídka Divný sen pracuje s tématem vlivu reality na podvědomí a naopak. A povídka Pro otce pracuje s tématem vztahu otce a syna. Děj se odvíjí kolem netradičního dárku k narozeninám, který má být především dárkem mimořádným, demonstrativním a především otcem doceněným.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...