Bílá paní a její strašidelné jméno

10. září 2019

Když se někdo jmenuje Perchta, tak už tento fakt sám o sobě stačí k tomu, aby dotyčná osoba po smrti někde strašila. Je to totiž jméno strašidelné a zvláštní.

Dodneška se zachovaly dopisy, které paní Perchta z Rožmberka, provdaná za pana Jana z Lichtenštejna, psala svému otci a svým bratrům. Paní Perchta se v nich jeví jako osoba v jádru hodná a laskavá, ale úplně zoufalá ze svého manželství, neradostného a plného všelijakých hádek a naschválů. Podle pověsti, kterou nejlépe do našich časů převyprávěl barokní historik Bohuslav Balbín, byla Perchta potrestána posmrtným neklidem a povinností strašit za to, že svému jistě problematickému a možná i zlému manželovi nedokázala ani na smrtelném loži jeho činy odpustit. Ale skutečnou příčinou pověsti – sám jsem Perchtu strašit neviděl a ani ji nechci vidět – je zřejmě něco jiného. Totiž právě to zmíněné jméno krumlovské Bílé paní.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.