Bobři ničí stromy v Polesí Svrčov na Přerovsku. Zástupci Přerova žádají o povolení jejich odlovu

19. únor 2024 14:43

U rybníků v Polesí Svrčov na Přerovsku se zabydleli bobři evropští. Radost z toho nemají lesáci a taky zástupci přerovské radnice, které polesí patří. Bobři totiž likvidují tamní stromy, škody už jdou do desítek tisíc korun. Poškozené dřeviny jsou taky nebezpečné pro turisty, kteří do tamních lesů často chodí na procházky. 

„Není to příjemný soused (bobr, pozn. red.). Ani není příjemné vidět tady ty škody,“ říká Vít Navrátil, lesní hospodář, který obchází rybníky na Svrčově. Lemují je ohryzané stromy – hlavně vzrostlé duby, buky a habry. Mohutné kmeny leží taky ve vodě.

„Mrzí nás to velice, protože je to prakticky nejpěknější porost, který tady na Svrčově máme a je tímto způsobem výrazně poškozen, narušen. Ten porost tady měl minimálně ještě 30 40 let zůstat,“ uvádí Navrátil.

Některé stromy jsou částečně natřené na bílo. „Je to repelent proti okusu zvěří, ale moc to nezabírá. Neodrazuje ho to ve sto procentech, škody působí dál i přesto, že nátěrovou hmotu,“ smutní Navrátil, který tipuje, že stromy ničí zhruba da až tři bobři.

I tak je ale podle Petra Školouda z přerovského magistrátu situace neúnosná. Aby zajistili bezpečnost zdejších lidí, rozhodl se podat žádost o odlov zákonem chráněného bobra. „Bobr se svou činností přiblížil až do chatové oblasti, kde by stromy mohly spadnout na některé objekty,“ zmiňuje s obavami Školoud.

Ten porost tady měl minimálně ještě 30 40 let zůstat.
Vít Navrátil, lesní hospodář

Podle oficiálních sčítání žije aktuálně v Olomouckém kraji na 1840 jedinců bobra evropského. V loňském roce vydal Krajský úřad v Olomouci dvě povolení k jeho odlovu, a stejně tak i rok předtím.

„V roce 2023 byly vyplaceny náhrady ve výši 66 554 korun a v roce 2022 ve výši 135 505 korun. Jedná se o škody způsobené na porostech vzniklé kácením a rozhlodáním stromů,“ říká mluvčí úřadu Alena Minxová.

Podobné potíže v regionu aktuálně působí taky zvláště chráněná vydra říční nebo kormorán velký. V podhůří Jeseníků pak řeší taky zvýšený výskyt vlků.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související