Bojkovický historický domek ukazuje, jak v městečku v podhůří Bílých Karpat žili nejchudší obyvatelé
Historické sídlo nejbohatších pánů v Bojkovicích na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji, zámek Nový Světlov, uvidíte ze všech cest, které vás do města přivedou. Ovšem hliněný domek, kde žili nejchudší obyvatelé městečka, byl dlouhá léta tak dobře schovaný mezi rodinnými domy, že málem úplně zchátral. Dnes nabízí zajímavou expozici.
První záznamy o domě s č.p. 302 pocházejí z konce 18. století. Postupně se v něm vystřídalo několik obyvatel, mezi posledními bydlela v malém domečku pětičlenná rodina Hanzlíkova a dožila v něm také Adéla Kolouchová, která ho obývala až do roku 1969. Od té doby byl prázdný a chátral.
V roce 2007 na hliněnou stavbu narazila členka Muzejního spolku Aloise Jaška Markéta Klimentová. O devět let později se muzeu spolu s městem podařilo domek v ulici Potok od tehdejších majitelů odkoupit a začala jeho rozsáhlá obnova.
„Řízením osudu a tím, že ten domek nikdo neopravoval, zůstaly původní prvky sice v dezolátním stavu, ale zachovány. A to pro nás bylo při té obnově klíčové,“ vyzdvihuje jeho unikátnost ředitel Muzea Bojkovska Tomáš Hamrlík. Za pomoci peněz z dotací, od dárců a za přispění několika místních řemeslníků se z ruiny vyklubal malebný žlutý domek s bílými zdobenými šambránami, kastlovým okny, sedlovou střechou s taškami, dřevěnou stodolou a vyřezávanými úly.
Za dveřmi čeká návštěvníka vstupní síň se sklípkem. Vpravo od vchodu je jediná obytná místnost domu s masivním stolem, postelí, lavicí a skříní. Ze světničky se pak vstupuje do malé kuchyně s modrými kamny. „Původní černou kuchyň nebylo možné obnovit. Ale protože z popisu pamětníků víme, že tady stával modrý kachlový sporák, je tu i dnes,“ vysvětluje Tomáš Hamrlík.
Kuchyňka je navíc plně funkční, při různých akcích se v peci dokonce pekl chleba a na sporáku smažily koblížky. „Chtěli jsme, aby z toho nebyl jen nějaký mrtvý domek, ale aby ten, kdo sem přijde, měl pocit, že tu opravdu někdo bydlí,“ dodává ředitel muzea. Interiér domku je jinak vybavený skromně a odpovídá způsobu bydlení těch nejchudších obyvatel Bojkovic kolem poloviny 19. století.
I když historický domek sídlí v ulici Potok, je nutné nejdřív navštívit ještě jinou adresu, Palackého 173, kde sídlí právě Muzeum Bojkovska a kde si prohlídku domluvíte. Po cestě k domku vám navíc průvodci povyprávějí i další historická fakta a zajímavosti o Bojkovicích a Bojkovjanech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka