Boleslav Navrátil: Dřevo v Kloboučkách. Premiéra povídky z posledních dnů 2. světové války

3. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kůň (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka ostravského prozaika Boleslava Navrátila, jejímiž hrdiny jsou válka, kůň a dezertér. Vrátíme se společně s autorem do posledních dnů druhé světové války, kdy jedni vojáci odcházeli a druzí zase přicházeli. Život jde ale dál bez ohledu na střih a barvu uniforem. A malý kluk vidí i to, co druzí přehlédnou.

Čte: Stanislav Šárský
Připravila: Eva Lenartová
Napsal: Boleslav Navrátil
Zvukový mistr: Marek Hoblík
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 3. 7. 2021


Pět krásným jazykem vyprávěných povídek Boleslava Navrátila najdeme v knize s názvem Cesta slepého koně. V půvabných příbězích připomínající svou poetikou psaní Oty Pavla, se autor vrací do svého dětství a dospívání. Boleslav Navrátil se narodil v roce 1941 v Černčíně u Vyškova a po maturitě na zemědělské škole začal pracovat v Ostravě jako novinář. Po roce 1968 byl však z politických důvodů propuštěn a k novinařině se mohl vrátit až po listopadu 1989. Spoluzakládal nezávislé noviny Moravskoslezský deník, kde se také posléze stal šéfredaktorem. Listu zůstal věrný i po změně majitele a dodnes čteme jeho jméno pod řadou výborných článků.

Na záložce přebalu knihy Cesta slepého koně, která vinou okupace v roce 1968 vyšla s třicetiletým zpožděním, čteme slova editora: V čase a věčnosti, která je v lidech a kolem nich, se tu a tam objeví někdo se zvláštním darem. Se schopností zjistit, že nedělní vítr nahoře v koruně kaštanu vane vesele. Takový je Boleslav Navrátil. Lidé kolem něj jsou trochu lepší, smutné příběhy krapet veselejší, modřiny méně bolí, kapce rosy se dostane zasloužené slávy a bezděčné gesto prozradí, co mělo zůstat skryto.

autor: ele
Spustit audio