Boris Pilňak: Vítr člověčiny

21. listopad 2015

Povídka ruského prozaika ze září roku 1925.

Poslouchejte na Vltavě 21. listopadu 2015 v 11:31.


Ruského modernistu, autora lyrizovaných próz a vynikajícího stylistu Borise Pilňaka připomínáme povídkou Vítr člověčiny, která vznikla v Moskvě v září roku 1925. Je v ní tematizována mimo jiné paradoxnost lidského života, různorodost pohledů na něj i relativita soudů nad ním. Překlad Jana Zábrany vyšel v souboru Pilňakových próz Nezhašený měsíc roku 1968 v nakl. Mladá fronta.

Logo

Boris Pilňak (vl. jménem Boris Andrejevič Vogau) se narodil 1894 v Povolží, roku 1937 byl zatčen a zastřelen, rehabilitován byl posmrtně roku 1963. Pro jeho dílo je charakteristická stylová různorodost od tradiční prózy k žurnalistické reportáži s citáty a dokumenty. První povídku vydal v roce 1909 jako patnáctiletý. Revoluci viděl Pilňak jako vzbouření živlů, které způsobili bolševici, „lidé v kožených bundách“.


Autor: Boris Pilňak Překlad: Jan Zábrana Připravil: Vratislav FärberRežie: Vlado Rusko

Čtěte také

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.