Brno má na nádvoří Uměleckoprůmyslového muzea ikonický mrak. Mění barvy a umí reagovat na okolí

23. leden 2025

Nádvoří Uměleckoprůmyslového muzea v Brně zakrývá mohutný mrak. Neprší z něj, před deštěm naopak chrání, ale dokáže pouštět hromy a blesky. S večerem se pak rozzáří do palety barev a umí reagovat i na své okolí. Autorem interaktivního mraku je brněnský architekt Marek Štěpán.

Zajímavý umělecký artefakt v podobě multifunkčního mraku najdou návštěvníci Moravské galerie v Brně na terase Uměleckoprůmyslového muzea. Projekt vznikal od roku 2015, dílo pak bylo instalováno v roce 2021. Ocelovou konstrukci obepíná speciální ETFE fólie (etylen-tetrafluoretylen). Tento materiál vyniká mimořádnou odolností vůči povětrnostním vlivům, zároveň je však průsvitný a tvarovatelný.

Uvnitř mraku je přetlak, díky kterému si drží své zaoblené tvary. V jeho útrobách jsou nainstalována RGB světla a na terase jsou umístěny reproduktory. Po setmění se mrak rozzáří barvami a při speciálních show umí také reagovat světly a zvuky na své okolí. Dokáže spustit i hromy a blesky.

Neobvyklé umělecké dílo vytvořil brněnský architekt Marek Štěpán. Nechal se inspirovat surrealistickými mraky malíře Josefa Šímy, jehož obrazy má ve sbírce i Moravská galerie. Terasa, nad kterou se mrak vypíná, je doplněna třemi zrcadlovými objekty (vchod, kavárna, toaleta) s lomenými plochami. Ty zážitek ze světelné show ještě více umocňují.

Autor Marek Štěpán se inspiroval surrealistickými mraky malíře Josefa Šímy, jehož obrazy má ve sbírce i Moravská galerie

Terasa pod mrakem má omezenou otevírací dobu. Poutavou večerní podívanou je ale možné sledovat i z přilehlých ulic. Kromě toho se vyplatí sledovat různé společenské a kulturní akce Uměleckoprůmyslového muzea, kterým interaktivní mrak dodává jedinečnou atmosféru.

Spustit audio