Broumovský klášter má řadu pozoruhodných zajímavostí. Najdete tu kopii Turínského plátna či rozlehlá sklepení
V srdci východočeského Broumova se rozkládá velkolepý barokní komplex. Za jeho vznikem stojí břevnovští benediktini, kteří se do oblasti dostali v polovině 13. století, kdy jim území daroval Přemysl I. Otakar.
Nejdříve postavili dřevěnou tvrz, později kamenný hrad, v jehož křídle bylo roku 1322 založeno broumovské proboštství. Dnešní podobu začal klášter získávat v 17. století, v jedné fázi stavbu vedli proslulí Dientzenhoferové.
Úzké vztahy mezi Břevnovem a Broumovem měly za následek obrovský duchovní, hospodářský a politický rozmach celého regionu. Na klášterním gymnáziu studovali mimo jiné i Arnošt z Pardubic, Bohuslav Balbín či Alois Jirásek. Temnou kapitolou byla situace po druhé světové válce, kdy se klášter proměnil v internační tábor pro řeholníky i řeholnice ze zrušených klášterů v Československu.
Klášter má řadu pozoruhodných zajímavostí, například knihovnu se 17 tisíci vzácnými svazky, kopii Turínského plátna či rozlehlá sklepení. V současnosti klášter pořádá kulturní akce a v jeho prostorách se lze i ubytovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka