Bušení srdce většinou nevnímáme. Zpozornět bychom měli, když ho začneme cítit, říká lékařka

22. listopad 2024

Bušení srdce, zvané také palpitace, označuje vnímání vlastního srdečního tepu. Může jít o nepříjemný pocit rychleji, silněji nebo nepravidelně bušícího srdce. Ve většině případů jsou palpitace neškodné a jsou vyvolány stresovými situacemi, únavou či nadměrnou konzumací kofeinu.

Tím primárním, co ovlivňuje činnost srdce, jsou dva systémy: sympatikus a parasympatikus. „Tyhle dva systémy spolu spolupracují, na jedné mističce je sympatikus a na druhé parasympatikus. Pokud je to vyváženo, tak se srdce rozbuší, když běžíme, a uklidní se, pokud spíme. Pokud je tam něco špatně, tak se mističky vah rozkolísají a můžeme vnímat bušení srdce,“ říká kardioložka Iveta Petrová.

Slyšitelné údery srdce

Bušení srdce sami vnímáme, a v některých případech ho můžeme dokonce i slyšet. „Zajímavé je, že jsou pacienti, kteří mají voperovanou umělou chlopeň, což je kovový materiál v místě, kde máme běžně měkkou tkáň, a v tomto případě slyší údery srdce i soused, který vedle daného člověka sedí.“

Palpitace, která se vyskytuje při fyzické aktivitě nebo při stresu, představuje reakci organismu na vyšší potřebu kyslíku. „Velmi často také buší srdce citlivým lidem i po jídle, zejména těžkém nebo kořeněném. Je to snaha sympatiku upravit krevní tlak.“

kouření a kafe

Příčiny bušení srdce

„Tlukot srdce také můžeme vnímat, i když moc kouříme, pijeme alkohol, málo spíme nebo jsme dehydrovaní. Příčin je spousta. Bušení při normálním stavu většinou vůbec nevnímáme. Když ho začneme vnímat, měli bychom zpozornět.“

Příčiny bušení pak obecně dělíme na kardiální (srdečně cévní nemoci) a extrakardiální, což může být třeba hormonální nerovnováha. Tedy když moc funguje štítná žláza, máme menopauzu nebo menstruujeme, při změně činnosti nadlevin, při nerovnováze minerálů a podobně,“ říká Kateřina Cajthamlová.

Co dělat při bušení srdce:

  • pozor na nadměrný stres
  • kontrolovat hladinu hořčíku a draslíku
  • pokud člověka bušení srdce přepadne, měl by udělat úlevovou polohu a dát si studený obklad na obličej
  • pokud se člověku točí hlava nebo ho bolí na hrudi, klidně volat lékaře
  • omezit alkohol, nikotin, kofein, přidat vitamíny skupiny B, hořčík a draslík
  • dodržovat dostatečný pitný režim
  • zklidňovat dech
  • pokud víme příčinu, zkusit se jí vyvarovat

Co může způsobovat bušení srdce, když si člověk lehne do postele? Je dobrá na srdce kyselina listová? Způsobuje bušení srdce i krční páteř? A co s tím? Odpovědi na otázky Kateřiny Cajthamlové si můžete poslechnout v záznamu pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio