Bývalá zahradní chatka za azylovým domem v Jeseníku se mění v přístřešek pro bezdomovce. Na jeho stavbě se lidé bez domova sami podílí

Obyvatelé azylového domu v Jeseníku si staví na pozemcích města altán. Přístřešek, ve kterém budou moct přespat. I pod vlivem alkoholu, což někdy v azyláku není možné. V altánu budou mít k dispozici i potravinovou a šatní skříň.

Ještě před nedávnem byla zahrada nad azylovým domem v Jeseníku zarostlá a zpustlá. Teď se postupně mění. Klienti zařízení už tady stačili posekat trávu. „Musíme tu udělat, dokud je počasí,“ říká Josef Jedlička, který se věnuje práci na zahradě.

„Předpokládáme, že v listopadu bude přístřešek v provozu. Zbouráme dvě stěny, zůstanou v podstatě nosné trámy, aby z toho vznikl altán. Budou tu moct přespat ti, kteří se vyloučí z důvodu agresivity, nebo lidé, kteří budou mít přes jedno promile. Plánujeme pořídit i protimrazové iglú,“ přibližuje ředitel azylového domu Jeseník Kamil Archel.

Zahradní kolonii využívali lidé bez domova už dříve. Právě jsme před skleníkem, kde běžně přespávali. „Tady už to hrozilo epidemií. Byl to jeden z impulsů, kdy jsem požádal město Jeseník o výpůjčku zahrad,“ popisuje Archel.

Radnice s výpůjčkou souhlasila a vidí v tom příležitost, jak vytlačit bezdomovce z centra města.