Canisterapie přímo u vás doma? Proč ne, plánuje Radka Cázerová s ovčákem Arnym

6. prosinec 2018

Mluví-li se o zooterapii, nejčastěji se prezentuje v podobě návštěv zvířete s průvodcem u skupiny klientů v různých zařízeních. „V našem případě ale jde o službu docházení za jednotlivými klienty domů, do rodin,“ vysvětluje specifikum svých plánů Radka Cázerová, majitelka psa Arnyho.

Ráda bych na neziskové bázi sdružila důvěryhodné spolehlivé a certifikované terapeutické týmy, které by si mohli pozvat i klienti mimo nemocnice, léčebny a jiné instituce. Míříme ke canisterapii doma,“ pokračuje pracovnice přerovské Charity, jejíž srdcovou zálibou je právě canisterapie.

Canisterapeutický pes Arny se rád mazlí

Psí doktoři“ – ať už australští ovčáci jako Arny (mimochodem nesmírně šikovní pomocníci při nehodách a katastrofách), nebo i tradiční terapeutická plemena (kamarádští labradoři či drobnější psí plemena vhodná „do lůžka“) svým zvířecím teplem dokážou pomoct s polohováním pacientů. Účelným pohybem, například úpravou obojku, mnohem více procvičí jemnou i hrubší motoriku, procvičí také paměť a v neposlední řadě mohou posílit i sociální vazby, zmírnit osamělost nebo depresivní stavy.

Radka Cázerová a australský ovčák Arny - canisterapeutický tým
autor: Bořek Volný
Spustit audio