Celníci kontrolují pěstitelské pálenice před spuštěním provozu

5. červenec 2020

Plné ruce práce mají od začátku prázdnin celníci. Objíždí pěstitelské pálenice a kontrolují, zda splňují na začátku sezony všechny předepsané normy. 

Pracovníci olomoucké celní správy přicházejí do pálenice v Jívové. Tato malá provozovna letos zahajuje svoji letní sezónu jako jedna z vůbec prvních v regionu. Vítá je její spolumajitel Tomáš Kudrna.

„Na rozjezd roku je v podstatě jen celní správa, abychom to celé dali do provozu, aby měli zapsané stavy měřidel,“ popisuje Kudrna. Jeden z celníků si připravuje notebook a tiskárnu. Jeho kolegyně pak plombovací kleště. „Ze začátku si vezmeme mapku, kde jsou zaznamenány všechny plomby, které se v pálenici nacházejí. Musíme zkontrolovat, jestli sedí, jsou na daném místě a případně přeplombovat,“ přibližuje celnice.

Podle plánku má být na destilačním zařízení celkem 47 plomb. Letos celníci v Olomouckém kraji evidují celkem 75 pěstitelských pálenic. V rámci Česka tak patří k regionům s jejich nejvyšším počtem. V letošním roce si lidé za vypálení litru pálenky připlatí. „Sazba daně z lihu obsaženého v ovocných destilátech z pěstitelského pálení je od 1. ledna letošního roku ve výši 162 korun za litr. V loňském roce to bylo 143 korun za litr,“ říká mluvčí olomouckých celníků Marie Bortlová.

Letošní sezóna začíná zhruba o dva týdny později než v předcházejících letech. Hodně pršelo, říká Tomáš Kudrna, a tak věří, že ho čeká dobrá sezóna. Ještě vytisknout protokol o zahájení provozu, razítko a pálenice v Jívové má oficiální povolení k pálení na další rok.

autor: kra
Spustit audio