Celostátní kampaň na zvýšení prestiže zdravotních sester odstartovala v Olomouci výstavou fotografií Jindřicha Štreita

Známý fotograf Jindřich Štreit po výstavě fotografií z Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc zpracoval další zdravotnické téma. A tím jsou všeobecné sestry. V olomoucké Galerii Šantovka odstartoval celostátní kampaň s názvem Jsem sestra.

„Pro mě je zdravotní sestra ztělesněný anděl,“ přiznává autor fotografií Jindřich Štreit. „Sestřičky jsou vybírány speciálně tím způsobem, že se prověří jejich etické kvality. A já si myslím, že máme sestřičky, které jsou doslova boží,“ říká fotograf. Podle něj jsou zdravotní sestry opomíjené a jejich profese nemá takovou váhu, jakou by si zasloužily.

„Sestry jsou po lékaři to nejdůležitější v nemocnici. Mnohdy se lékař na sestru velmi spoléhá. Sestra je jeho prodlouženou rukou,“ dodává Štreit. V reálných situacích Jindřich Štreit nafotil sestry na víc než čtyřech snímcích. Na výstavě lidé uvidí čtyřiadvacet.

„Sestra je takovou tou doprovodnou osobou vlastně od počátku života až do konce, takže bychom byli rádi, aby si lidé uvědomili, že tu sestru celý život potřebují,“ potvrzuje zdravotní sestra Libuše Winklerová.

Projekt má podle prezidentky Spolku vysokoškolsky vzdělaných zdravotních sester Jany Maňhalové zvednout jejich profesní prestiž a ukázat, že jsou kolegyněmi lékařů. „Je to autonomní profese, která by si zasloužila tu hrdost a samostatnost,“ říká Maňhalová.

Výstava Jsem sestra není první expozicí ze zdravotního prostředí. Předcházel jí soubor fotografií z urgentních oddělení. Jindřich Štreit se v těchto zakázkách s jasným obsahem vždy snaží udržet i umělecký rozměr fotografií.

Doplňme, že výstava Jsem sestra bude k vidění v galerii Šantovka v Olomouci do konce ledna. Pak bude putovat do Ostravy, Zlína Český Budějovic, Hradce Králové či Prahy. Patronkou mezinárodní kampaně Nursing Now je vévodkyně z Cambridge Kate Middleton. V Česku se této role ujali Štefan Margita a Hana Zagorová.

autor: bam
Spustit audio