Cenu Neuron za přínos světové vědě získalo šest českých odborníků. Dva jsou z Olomouce

24. listopad 2016

Šest slavných českých vědců převezme Cenu Neuron za přínos světové vědě. Mezi oceněnými je světoznámý chemik Josef Michl, uznávaný badatel v oboru matematické fyziky Pavel Exner, molekulární genetik Jan Svoboda, kardiolog Milan Šamánek.

Neuron ocení také antropologa Leopolda Pospíšila, a fyzika Jana Peřinu. Dva posledně jmenovaní jsou z Olomouce. A tak se zdá, že úrodná Haná přeje i špičkové vědě.

„Já to beru tak, že je to významné ocenění a to nejen pro mě,“ říká skromně osmdesátiletý fyzik Jan Peřina. S kolegy dosáhl světového věhlasu v kvantové, statistické a nelineární optice. Na kontě má objev vlastností neklasického světla.

Jeho výsledky se dál využívají v laboratořích po celém světě a přinášejí dalším kolegům vědecké úspěchy. Jsou to: „Nové aplikace, jako je kvantová kryptografie, kdy se dá bezpečně přenášet informace, aniž by byla odposlouchávatelná. Nebo se dají (to je poněkud sci-fi tematika) provádět různé experimenty s teleportací stavů. Dají se provádět různá ultra přesná kvantová měření,“ vysvětluje vědec.

Komunistický režim je pronásledoval, přesto stáli u zrodu nových oborů

Jan Peřina byl řečeno jazykem padesátých let synem kulaka. Zažil chvíle, kdy málem skončil jako nádeník. A tak jeho vědecká cesta byla hodně složitá. Stejně jako u druhého laureáta spojeného s Olomoucí Leopolda Pospíšila.

Byl jedním ze studentských vůdců, kteří organizovali po únorovém komunistickém puči v roce 1948 pochod vysokoškoláků na Hrad. Hned poté musel emigrovat.

Jako antropolog práva se dlouhodobě zabývá kulturami Eskymáků, indiánů a tyrolských sedláků. Stal se poradcem pro otázky lidských práv amerických prezidentů Kennedyho, Bushe staršího a Billa Clintona.

Největší přínos antropologie lidstvu je podle Leopolda Pospíšila v respektování ostatních kultur: „Kmen nebo nějaká kultura musí mít přístup k jiným kulturám. Pak civilizace roste, protože ti lidé se učí od druhých. Tím, že přijímají vynálezy druhých, vzniká civilizace.“

Vzkaz světově uznávaného antropologa Leopolda Pospíšila zní: Nejvyspělejší civilizace vznikaly tam, kde se jejich cesty křižují.

Debatu s oběma osobnostmi si můžou užít nejen Pražané při předávání ceny pro špičkové české vědce Neuron, ale také v Olomouci v science centru Pevnost poznání.

autor: bam
Spustit audio