Černá, Pražná, Kýchavá, Družebná, Smrtná a Květná neděle. Jaké zvyky s sebou nese postní doba?

12. březen 2022

Čtyřicetidenní období půstu provázela řada zvyků, které naši předci dodržovali. Začíná Popeleční středou, kdy se dodržoval úplný půst.

„Ve starověku bylo takovým nejvýznamnějším prvkem konání během Popeleční středy posypání hlavy popelem. Popel byl považován za symbol smutku, byl spojován s pomíjivostí a pokáním. Každý kajícník měl dát v tento den najevo určitou lítost, sebezpytování, zkrátka, měl se kát, „říká etnografka a ředitelka Muzea a Galerie v Prostějově Veronika Hrbáčková.

Posvěcený popel se také sypal jako ochranný prostředek ke stromům v zahradách a sadech nebo do první vyorané brázdy.

Další dny, které máme spojeny se zvyky a tradicemi v postním období, jsou neděle. Je jich celkem šest a každá má svůj název, který odkazuje na zvyk, který konkrétní neděli doprovázel.

Více prozradí další díl seriálku Hanácké rok.

autor: pese
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.