Čertovka není jen v Praze, ale i v Brtnici. A spolu s ní strašidelné pověsti
Brtnice na Vysočině si dodnes zachovala půvab, který měla v časech, kdy na zámku žil šlechtický rod Collalto et San Salvatore. Úzké uličky, schody, průchody, na náměstí renesanční a barokní domy, majestátní budova bývalého kláštera. To všechno vrací návštěvníky do časů, kdy se věřilo na čerty a zbloudilé duše.
Čertovu ulici bychom sice na mapě městečka Brtnice nenašli, ale když se zeptáte místních starousedlíků, určitě vás pošlou na správnou adresu. Čertovka se říká Lipartově ulici. Podle pověstí - a je jich hned několik - se vám v tom místě mohlo poštěstit potkat čerta.
Lipartova ulice se nachází u kostela sv. Jakuba Většího hned vedle náměstí. Podle pověsti se v ní několikrát objevil čert. „Na brtnickém zámku kdysi bydlel jeden jihlavský prelát. Vracel se večer sám na zámek a potkal myslivce, který si při měsíčku prohlížel jakési lejstro," vypráví Soňa Plevová ze Spolku pro starou Brtnici.
Její otec staré pověsti posbíral a vydal jako knížku. Soňa Plevová pokračuje ve vyprávění: „Myslivec na papír pořádně neviděl a poprosil preláta, aby mu posvítil svou lucernou. Sluha Boží si hned všiml, že to je úpis jednoho brtnického občana peklu, a posvítil tak ochotně, až lejstro zapálil. A to shořelo. Z myslivce se v tu ránu stal rozzuřený čert, ale na preláta pod boží ochranou si netroufl."
Čertem může být i obyčejný mládenec
Další pověst, která se vztahuje k Lipartově uličce, říká, že si jeden místní mládenec chtěl nakrást na zahrádce ovoce a začernil si proto tvář, aby ho nikdo nepoznal. Místní ho zahlédli a spletli si ho s čertem.
A do třetice: jeden manžel prý chtěl postrašit svou ženu, která na něj byla zlá, a vyřezal z řepné bulvy hlavu čerta. Začernil ji, dal dovnitř svíčku a čekal, jestli se vystrašená žena polepší. Jak to dopadlo, už nám bohužel pověst neříká.
V Brtnici je tajemných míst mnohem víc, třeba u říčky Brtničky kde se prý v ulici Na Podmoklí zjevovaly mokré šlápoty. A starý zámek, který v posledních letech chátral, zase skrývá smutný příběh o zazděné Biance. Knížka Poklad na Rokštejně a další pověsti a báje z Brtnice a okolí může posloužit i jako průvodce po tajemných místech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výbuchy komunikačních zařízení zabily devět lidí v Libanonu, přes 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
Zpevněné břehy vodu jen zrychlují. Potřebujeme krajinu jako houbu, poukazuje expert Člověka v tísni
-
Bude na Síkelovi, co si vyboxuje. Mohl by prosadit i dobré příležitosti pro české firmy, říká komentátor