Červená řepa na košili nebo mastný flek na triku nemusí znamenat domácí katastrofu. Iva Hüttnerová ví, jak na ně

Skvrny jsou věčné. Na oblečení, ubrusech i kobercích. Od čaje, vína, červené řepy nebo omastku. Vždycky je důležité být při jejich odstraňování co nejrychlejší. A čím se jich nejlépe zbavíte?

Černý čaj na oblečení hned přeperte v ruce a pokapejte citronovou šťávou. Mastné fleky do sebe nasaje bramborový škrob. Po vsáknutí použijte vlažnou vodu a prací prášek. Fleky od červené řepy je nejlepší ihned dostat do studené vody. Ve studené lázni můžete látku nechat přes noc. Pokud to nepomůže, použijte na vyčistění fleku líh.

A ještě červené víno. Skvrnu, jak jistě víte, je dobré nejdříve posypat solí. Až sůl všechnu vlhkost vtáhne, přeperte skvrnu v perlivé vodě.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.