Červená středa, zapomenutý básník Louis Fürnberg a role andělů v židovství
Červená středa připomíná pronásledované pro jejich víru. Neprávem zapomenutý básník Louis Fürnberg. Role andělů v židovství.
Za tři dny bude Červená středa, jejímž smyslem je veřejně připomenout lidi pronásledované pro jejich náboženské přesvědčení. Znakem této iniciativy je rozsvícené červené světlo, které symbolizuje krev trpících pro víru. V Česku tato tradice začala před rokem a zapojit se do ní může každý – například modlitbou za pronásledované, zorganizováním setkání nebo nasvícením budovy červeným světlem. Více se dozvíte v příspěvku Jany Šustové.
Když se řekne „pražská německá literatura“, každý si vzpomene na Kafku, Broda nebo Werfela. Patřil mezi ně ale i dnes neprávem zapomenutý jihlavský rodák Louis Fürnberg, který většinu života strávil v Praze. Letos od narození tohoto spisovatele, básníka a literárního teoretika uplynulo 110 let. Jeho dílo je dosud podnětné, v českém překladu Pavla Eisnera je nejznámější novela Amadé a Casanova. O Fürnbergově pohnutém životě natáčela Terezie Jirásková s germanistkou Vierou Glosíkovou.
Slovo anděl pochází z latinského angelus a takto je zakotveno v křesťanské tradici. Jak však na anděly nahlíží judaismus? Dozvíte se od Leo Pavláta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.