České muzeum hudby představuje i nezvyklé hudební nástroje. Skleněnou harmoniku, těremin či šedifon

6. květen 2025

Zveme vás do Českého muzea hudby, které je součástí Národního muzea. Sídlí na Malé Straně, v bývalém barokním kostele svaté Máří Magdaleny. Po zrušení v rámci josefínských reforem byl kostel postupně přestavován. Sloužil jako pošta, četnická kasárna a archiv. V novém tisíciletí se tu zabydlela hudba. České muzeum hudby své brány veřejnosti otevřelo v roce 2004.

Každého, kdo do muzea vstoupí, okouzlí mohutná dvorana s ochozy. Expozice oživuje prostor, kdysi zdobený díly barokních mistrů a rozeznívaný údajně jedněmi z největších pražských varhan. Muzeum představuje hudební nástroje nejen jako doklady řemeslné a umělecké zručnosti, ale hlavně jako prostředníky mezi člověkem a hudbou.

V muzeu poznáte jejich historii a také způsoby, jakými může hudební nástroj tón tvořit. Zjistíte, jak vypadal zápis hudby pro různé typy nástrojů i jak a při jakých společenských příležitostech se na nástroje hrálo. Expozice je navíc originálně architektonicky řešená. Pro zájemce jsou k dispozici sluchátka pro klidný poslech originálních nahrávek.

Neobvyklé hudební nástroje

Muzeum představuje kromě tradičních i nevšední nástroje. Například skleněnou harmoniku, která vydává něžný, pronikavý zvuk, připomínající „zpěv andělů“. Jde o soubor různě velikých skleněných misek, které jsou navlečené na tyči. Tou se otáčí a hráč na misky hraje prsty navlhčenými vodou. Tón je dán velikostí misky a tloušťkou jejího okraje.

Skleněná harmonika. Hráč na misky hraje prsty navlhčenými vodou

Zvláštní kvílející zvuky, připomínající smyčcové nástroje nebo lidský hlas, vydává elektronický hudební nástroj zvaný těremin (theremin). Hráč se nástroje nedotýká, zvuk vzniká tak, že k jeho anténám přibližuje ruce. Těremin byl v 50. letech minulého století používán při tvorbě hudby k hororovým a sc-ifi filmům. Našel uplatnění i ve vážné hudbě, třeba u skladatele Bohuslava Martinů.

Šedifon si roku 1901 patentoval Josef Šediva, český výrobce žesťových nástrojů, jako svůj nejdůležitější a nástrojářsky nejzajímavější vynález. V tomto speciálním nátrubkovém aerofonu se dvěma roztruby zúročil pokusy s kombinováním instrumentů.

V jedné z vitrín uvidíte nejrůznější tvary fléten

Výstava Na turné

S šířením a provozováním hudby je neodmyslitelně spojené i cestování za hranice rodného kraje, ať už se jedná o vandrování potulných muzikantů nebo pečlivě logisticky připravená a plánovaná turné hudebních superhvězd. Velice zdařilá výstava mapující historii i současnost hudebního cestování nazvaná Na turné je v muzeu k vidění do 30. června 2025.

V muzeu si můžete prohlédnout další krátkodobé výstavy, navštívit koncert, přednášku nebo workshop. Je tu i prodejna hudebnin s kavárnou. České muzeum hudby schraňuje materiály s hudební tématikou ve sbírkách Národního muzea. Ve svých fondech uchovává na 700 tisíc dokladů hudební historie. Otevřeno je denně kromě úterý od 10 do 18 hodin.

Výstava mapující historii i současnost hudebního cestování nazvaná Na turné
Spustit audio