Česnek a cibule: Tahle téměř nerozlučná dvojice má své oprávněné místo v kuchyni

Česnek a cibule patří v české kuchyni do mnoha pokrmů. Od polévek až po pomazánky. A nejsou jenom kuchařskými ingrediencemi, jsou také zdraví prospěšnými potravinami.

Cibule je přírodní antibiotikum, chrání srdce i nervy, snižuje krevní tlak i špatný cholesterol, a dokonce působí preventivně proti infarktu, mrtvici i cukrovce. Také česnek je velmi silné přírodní antibiotikum a stejně jako cibule snižuje tlak i cholesterol.

Navíc pročišťuje dýchací cesty, chrání před trombózou, léčí křečové žíly a pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Uznejte, že při výčtu všech jejich účinků odpustíme této dvojce i ten typický intenzivní odér.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová