Česnek a cibule: Tahle téměř nerozlučná dvojice má své oprávněné místo v kuchyni

Česnek a cibule patří v české kuchyni do mnoha pokrmů. Od polévek až po pomazánky. A nejsou jenom kuchařskými ingrediencemi, jsou také zdraví prospěšnými potravinami.

Cibule je přírodní antibiotikum, chrání srdce i nervy, snižuje krevní tlak i špatný cholesterol, a dokonce působí preventivně proti infarktu, mrtvici i cukrovce. Také česnek je velmi silné přírodní antibiotikum a stejně jako cibule snižuje tlak i cholesterol.

Navíc pročišťuje dýchací cesty, chrání před trombózou, léčí křečové žíly a pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Uznejte, že při výčtu všech jejich účinků odpustíme této dvojce i ten typický intenzivní odér.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...