Cestovatelský kufřík Petra Voldána plný nejrůznějších zajímavostí a kuriozit Švýcarských Alp
Také poslední pondělí v měsíci lednu uslyšíte v pokračování pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" už tradičně veřejnou nahrávku z kavárny Muzea východních Čech v Hradci Králové. Tentokrát se společně vydáme za zajímavými tématy do Alp ve Švýcarsku. A ta přilákala k účasti tolik zájemců, že kavárna doslova "praskala ve švech".
Ale kdo chtěl, měl i tak šanci vyzkoušet například také kavárnou tématicky připravenou lahodnou horkou čokoládu - protože také o té pověstné švýcarské byla v besedě řeč. Švýcarské Alpy nabízejí témat k návštěvě skutečně nepřeberně a tak jsme stihli jen některá.
Unikátní vlajka
Jen dva subjekty na světě mají vlajku čtvercového tvaru. Vedle Vatikánu je to právě Švýcarská konfederace, jak se vnitrozemské Švýcarsko oficiálně nazývá.
A tak jsem si neodpustil zrovna při veřejné nahrávce v kavárně připomenout tento zajímavý fakt svým espresso šálkem s typickým bílým křížem v červeném poli.
Ale jak můžete vidět i mezi doprovodnými fotografiemi, témata jsme měli při rozhlasovém cestování skutečně rozmanitá.
Čokoláda s českou příchutí
Čtěte také
Spojení čokolády a Švýcarska je letité i legendární. A teď si představte, že se ve městě Interlaken v kantonu Bern objeví dvě ženy od nás a otevřou čokoládovnu, ve které nejen sladkou pochoutku prodávají, ale i s neobyčejnou kreativitou připravují. Co víc, ony domácí obyvatele v Mekce čokolády - tak jako turisty - začnou dokonce učit úžasně nápadité čokoládové kreace při zábavných workshopech.
Taťána Sharp a Michaela Wlosoková už sice v Iterlakenu nejsou, ale projekt pokračuje a proto si o jejich odvaze jít s kůží na trh v zemi čokolády v pořadu povídáme. A víte, jak kvalitní čokoládu poznat? Dovíte se názorně z rozhlasového vysílání.
Bernardýni i zvonce
Čtěte také
Tak jako vám povím, jak je to s bernardýny z Alp a také ustáleným klišé, že mohutný alpský pes má mít na krku soudek. Navíc nejlépe s něčím "ostrým" na posilněnou pro turisty v nesnázích. Nezapomeneme ani na našeho slavného televizního Bohouše…
A jestli je něco bezpečně spojené s alpskými stráněmi - a nejen ve Švýcarsku, pak je to zvuk zvonců, houpajících se na krku skotu. Ten zvuk také uslyšíte, byť je vydává jen malý suvenýrový švýcarský zvoneček. Řeknu vám k tomu, že klasický zvuk zvonců se ve Švýcarsku ocitl i v ohrožení…
Unikátní sýr L'Etivaz
Vynechat u cestování Švýcarskem sýr je doopravdy nemožné. Produkují tu údajně na 450 druhů sýrů. Proto není nic neobvyklého narazit na nějaký, který jen tak neochutnáte.
Čtěte také
To je i případ sýra, který vyrábí kolem sedmdesáti rodin na horských chatách v kantonu Vaud.
Jak stanovují striktní pravidla pro ochranné označení sýra L'Etivaz, například mléko k jeho výrobě musí pocházet od krav, které se pasou ve výšce od 1 100 do 2 200 metrů nad mořem. Další zajímavostí je specifická chuť, ovlivněná skladbou rostlin na pastvinách.
Pokud chcete vědět, kolik vonných složek, třeba původem z bylin, dokáží zkušení znalci v takových sýrech odhalit, nalaďte si pořad "Na cestách" o putování po Švýcarských Alpách.
S Karlem Čapkem i za papežskou gardou
Při veřejné nahrávce v Kavárně Muzea východních Čech účastníky zajímaly i podrobnosti o putování po Alpách, které podnikl Karel Čapek. On sám ho sice nepopsal, ale po spisovatelových stopách jsem se mohl před časem vydat díky vzpomínkám jeho ženy Olgy Scheinpflugové. A ubytovat se jako Karel Čapek ve stejném hotelu v Interlakenu, v Hotelu Krebs, to byl pro mne skutečně nevšední zážitek.
Tak jako návštěva muzea nejstarší a také prý nejbarevnější a nefotografovanější armády světa - Švýcarské papežské gardy. Došlo i na místa, kde žili Freddie Mercury a Charlie Chaplin a další pozoruhodnosti. Pokud chcete putovat s námi, nalaďte si pořad "Na cestách" na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice jako obvykle v pondělí po 18. hodině.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Dračí hora ve Švýcarsku hostí nejvýš položený vánoční trh v Evropě. Prý se tam skrývá Pilátova duše
S publicistou Petrem Voldánem si povídáme o vánočních zážitcích, které načerpal nejen při svých cestách v souvislosti s natáčením televizního cyklu Postřehy odjinud.
-
Na cestách s Petrem Voldánem! Narozeninový speciál aneb 70 let on the road a tentokrát sám zpovídán
Petr Voldán oslavil 70. narozeniny! Pochází z Pardubic, po gymnáziu v Soběslavi vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově. V rozhlase pracoval od roku 1977.
-
Cestovatelský kufřík Petra Voldána! Vietnamem do Dračí zátoky, na rýžové terasy i do hadí restaurace
Veřejná nahrávka v Kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zajímavosti o Vietnamu přilákaly neobyčejně mnoho zájemců, kteří zaplnili kavárnu do posledního místečka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.